Zamówienia złożone między 30.04 a 05.05 wysłane zostaną po weekendzie majowym (06.05).

Jak zabezpieczyć na zimę zbiornik na deszczówkę?

Zima to czas, kiedy prace w ogrodzie jest niemożliwa. Jednak nie wolno nam zapominać o naszych zbiornikach na deszczówkę, które są kluczowym elementem w trakcie sezonu letniego. Zima może być wymagającym okresem dla tych zbiorników. Odpowiednimi środkami ostrożności, możemy je zabezpieczyć oraz utrzymać w doskonałej kondycji i będą na wiele sezonów przechowywać wodę.

Jak zabezpieczyć na zimę zbiornik na deszczówkę deszczówkę

Jak zabezpieczyć zbiornik na deszczówkę z tworzyw sztucznych na zimę?

Zbiorniki na wodę stworzone są z różnych materiałów, najczęściej są to tworzywa sztuczne. Powinno się upewnić, jak na sezon zimowy trzeba go ochraniać przed negatywnymi efektami niskiej temperatury, opadów śniegu lub zamarzania. Oto kilka ważnych wskazówek!

Oczyść dokładnie zbiornik

Zabezpieczenie zbiorników trzeba rozpocząć od odpowiedniego oczyszczenia. Konieczne jest pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń oraz osadów. Do mycia zbiornika na wodę deszczową wystarczy podstawowa chemia. Odpowiednie oczyszczenie zbiornika pomoże utrzymać jakość wody w zbiorniku na kolejny sezon używania.

Odprowadź wodę ze zbiornika

Przed nadejściem niskich temperatur upewnij się, że zbiornik nie posiada w sobie wody. Nadmiar wody może się zamrozić, co zwiększy jej objętość, a to może doprowadzić do rozsadzenia zbiornika.

Zamknięcie i zabezpieczenie pokrywy zbiornika

Zbiorniki na wodę zazwyczaj posiadają główny otwór z gwintem, na który można wkręcić pokrywy. Tak jest również w przypadku zbiornika na deszczówkę, który jest w naszej ofercie. Upewnij się, że pokrywa zbiornika jest odpowiednio zamknięta i uszczelniona. To pomoże zminimalizować dostęp do zimnego powietrza i opadów.

Ochroń zbiornik przed obciążeniem

Nie ważne czy posiadasz zbiorniki podziemne, czy naziemne, ważne jest zabezpieczenie go przed obciążeniami np. wywołane przez obfite opady śniegu oraz lód. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie specjalnych pokryw lub wykonanie samodzielnie osłony na zbiornik w formie daszku.

Co daje odpowiednie zabezpieczenie zbiornika?

W pierwszej kolejności zabezpieczenie pojemnika zapobiega zamrożeniu substancji znajdującej się w zbiorniku, co mogłoby prowadzić do kosztownych uszkodzeń. Ponadto, właściwie oczyszczony zbiornik na zimę zapewnia, że przez okres niekorzystania z niego nie zalęgną się tam glony czy grzyby itp. (to tyczy się również beczki czy kontenera IBC) Pojemnik umyty dobrą chemią ma także wpływ na biodegradacje tworzywa, z którego jest stworzony. Nie można też zapomnieć o nacisku, jaki na zbiorniki na wodę może wywołać m.in. śnieg i lód. Może to doprowadzić do jego pęknięcia.

Podsumowując

Zabezpieczone zbiorniki na deszczówkę na zimę to rzecz obowiązkowa, jeżeli chcesz, żeby nie uległ on uszkodzeniu i służył na kolejny sezon użyteczności. Przy odpowiedniej pielęgnacji zbiornik będzie gotowy do wykorzystania wiosną czy latem, zapewniając cenne źródło wody deszczówki dla twojego ogrodu. Regularnie monitoruj stan zbiornika w trakcie zimy. Dzięki tym prostym krokom możesz cieszyć się swoim zbiornikiem na deszczówkę przez wiele sezonów.

Spis treści