Rolmet II - sklep rolniczy
Wszystkie kategorie

Wanny wychwytowe

Wanny wychwytowe (ociekowe) są niezbędne, jeśli magazynujesz substancje niebezpieczne. Wykonane z tworzywa sztucznego wanny ociekowe nie zajmują wiele więcej miejsca niż same kontenery, a skutecznie zapobiegają wielu groźnym sytuacjom. Sprawdź, dlaczego powinieneś zainwestować w wannę wychwytową i zapoznaj się z naszą ofertą.

Wanny ociekowe — niezbędne przy przechowywaniu niebezpiecznych substancji

Wanny przeznaczone są do składowania pojemników z niebezpiecznymi substancjami, takimi jak paliwo, chłodziwa, oleje, kwasy czy lakiery i wiele innych. Wykonane są z wysokiej jakości polietylenu — to tworzywo sztuczne, które odporne jest na szkodliwe działanie kwasów czy innych substancji żrących. Trwały polietylen odporny jest też na uszkodzenia mechaniczne.
Wanny wychwytowe pasują na małe pojemniki z kwasami, ale też na wielkie kontenery IBC typu mauser. Są przydatne, gdy istnieje ryzyko wycieku substancji niebezpiecznej w czasie składowania lub transportu pojemnika IBC. Eliminują ryzyko zanieczyszczenia środowiska oraz zmniejszają koszty związane z usunięciem wycieku — taką ciecz bardzo trudno usunąć. Wanny ociekowe wpływają również na bezpieczeństwo pracy, bo zapobiegają upadkom wywołanym przez śliską nawierzchnię — zapewniają ochronę pracowników.

Do czego służy wanna wychwytowa?

Na czym polega działanie wanny ociekowej? Rozlana ciecz trafia na dno wanny (przez otwory w kratownicy) – zapobiega to wyciekom płynów niebezpiecznych. Jest to także dodatkowa oszczędność, ponieważ płyny zgromadzone u podstawy wanny nie są w żaden sposób zanieczyszczone, więc można je wykorzystać ponownie.
Wanny wychwytowe mogą spełniać również funkcję bezpiecznego miejsca, nad którym rozlewane są szkodliwe płyny do innych mniejszych pojemników. Wanna gromadzi wtedy substancję, która wyciekła w czasie przelewania cieczy i dozowania płynów. Wanny ociekowe znajdują więc szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu.
Plastikowa wanna wychwytowa waży od 15 do 35 kg (w zależności od konfiguracji). Można ją bez problemu przesuwać razem z kontenerem w inne miejsce za pomocą wózków widłowych — wszystkie oferowane przez nas wanny wychwytowe są dostosowane do wideł wózka transportowego.

Kiedy wanna ociekowa jest obowiązkowa?

Przepisy dotyczące ochrony środowiska zmuszają do korzystania z wanny wychwytowej w przypadku branż chemicznych, kosmetycznych, farmaceutycznych czy motoryzacyjnych. To tam najczęściej dochodzi do wycieków niebezpiecznych substancji, które mogą doprowadzić do skażenia gleby i wód gruntowych.
Wycieki niebezpiecznych substancji wchłaniają się ekspresowo, dlatego trzeba zapobiegać im, jak najszybciej. Pamiętaj także, aby dbać o czystość wanien ociekowych. Systematyczne mycie wanien wychwytowych to podstawa.

Różnego rodzaju wanny wychwytowe dostępne w sklepie online Rolmet II

Jaką pojemność wanny wychwytowej wybrać? Musi być ona dobrze dopasowana do kontenera IBC — powierzchnia wanny ociekowej musi być odpowiednio większa, tak aby płyny mogły swobodnie ściekać na dno. Zasada, do której stosują się mieszkańcy Unii Europejskiej, mówi, że wanna ociekowa musi pomieścić 10% substancji magazynowanych w pojemniku umieszczonym na wannie wychwytowej. Jeśli jednak firma znajduje się na obszarach ochrony wód, to wanna musi pomieścić całą zawartość pojemnika.
W naszym asortymencie znajdują się dwa rodzaje wanien wychwytowych:

  • wanna wychwytowa pod zbiornik 1000 l – niskoprofilowa lub wysokoprofilowa,
  • wanna wychwytowa pod zbiornik 600 l – niskoprofilowa lub wysokoprofilowa.

Wanna wychwytowa pod zbiornik 600 l w wersji wysokoprofilowej pomieści na przykład 1 kontener 600l / 2 kontenery 300l / 2 beczki 200l / 8 kanistrów 25l. Obciążenie statyczne największego wymiaru wanny wynosi nawet do 2000 kg.
Zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy dobrać odpowiedni rodzaj wanny wychwytowej.