Zamówienia złożone między 30.04 a 05.05 wysłane zostaną po weekendzie majowym (06.05).

Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?

Magazynowanie wody deszczowej to ekologiczny trend, który pozwala nie tylko chronić naszą planetę, ale i zmniejszyć miesięczne wydatki. Z roku na rok także i w Polsce zaobserwować można pogarszającą się sytuację hydrologiczną i z tego względu korzystnym rozwiązaniem okazuje się zbiornik na deszczówkę. Czy podłączenie zbiornika na wodę deszczową to trudne zadanie? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny!

Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?

Wybór zbiornika naziemnego na deszczówkę — pierwszy krok do skutecznego zbierania deszczówki

Wybierając zbiornik na deszczówkę, musisz zwrócić uwagę na ilość wody, jaką jesteś w stanie wykorzystać. Przeanalizuj wielkość swojej działki, a także powierzchnię swojego dachu i dostosuj pojemność zbiornika do swoich potrzeb. Postaw na nasz zbiornik, który wykonany jest z tworzywa najwyższej jakości — będzie służyć Ci przez wiele lat. Decydując się na pojemniki wykonane z HDPE, otrzymujesz gwarancję maksymalnej trwałości oraz odporności na oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Praktyczne sposoby na to, jak podłączyć naziemne zbiorniki na wodę deszczową do rynny

Masz już swój zbiornik na deszczówkę w odpowiednim miejscu, ale nadal zastanawiasz się jak zbierać deszczówkę na działce? Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym szybko zaczniesz magazynować wodę deszczową! Zobacz, jak krok po kroku podłączyć zbiornik i rozpocząć odprowadzenie wody deszczowej na swojej działce.

Podłączenie zbiornika naziemnego

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym zaczniesz skutecznie zbierać wodę deszczową. Możesz zbierać ją w zbiornikach naziemnych podstawiając pojemnik bezpośrednio pod rurą spustową. W tym celu musisz usunąć część orynnowania i zamontować łapacz wody deszczowej 100mm lub łapacz wody deszczowej 80mm, które są dostępne w ofercie naszego sklepu. Dodatkowo w przypadku zapełnienia się zbiornika naziemnego, zbieracz wyłączy dopływ wody, a deszczówka będzie spływać do dalszych odcinków rury spustowej.

Jak podłączyć mausera do rynny?

Zakupiłeś pojemnik typu mauser, który jest zdecydowanie większym zbiornikiem niż tradycyjna beczka plastikowa lub metalowa i zastanawiasz się, w jaki sposób zamontować ten naziemny zbiornik? Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie opisany powyżej sposób pierwszy, czyli podstawienie mausera bezpośrednio pod wylot rury spustowej. Lecz najbardziej efektownym sposobem jest użycie zbieracza / łapacza wody deszczowej z zaworem.
Ze względu na to, że mauser jest dużym pojemnikiem, najlepiej będzie, jeśli zainstalujesz w nim pompę lub zawór, do którego możesz podpiąć węża ogrodowego — umożliwia to komfortowe korzystanie z uzbieranej wody.

Możesz także postawić kilka zbiorników obok siebie. Gdy jeden się napełni, woda zacznie magazynować się w drugim, zobacz jak to zrobić:

Zbieracz wody deszczowej — gdzie sprawdzi się najlepiej?

Zbiornik na wodę deszczową możesz ustawić w dowolnym miejscu, jednak tak, aby stał blisko rynny — pod rurą spustową. Najlepiej, jak wybierzesz zacienioną stronę budynku, która stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie zbiornika naziemnego przed tworzeniem się bakterii czy glonów.
Pamiętaj, żeby zbiornik ulokować na równym terenie. Najlepiej, jeśli będzie to utwardzona lub wybetonowana powierzchnia, na której pojemnik będzie stał stabilnie.

Gromadzenie wody deszczowej na działce. Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Woda deszczowa jest czysta. Dzięki temu, że nie zawiera wapnia, można ją wykorzystywać nawet do prania. Magazynując wodę deszczową, dbasz o ochronę środowiska. Taką deszczówkę wykorzystać możesz do:

  • podlewania roślin,
  • mycia samochodu, tarasu czy płytek,
  • prac porządkowych w domu i wokół niego — na przykład do mycia okien.

Użytkowanie zbiornika na wodę deszczową — o tym trzeba pamiętać

Mając w swoim ogrodzie pojemnik naziemny na wodę, musisz pamiętać o spuszczeniu wody przed zimą. Jeśli Twój zbiornik ma dopływ, który odcina dostęp wody, może stać na zewnątrz cały rok. Zbiorniki naziemne z dopływem pozbawionym zaworu odcinającego, trzeba odpowiednio przygotować i całkowicie zdemontować na zimę. Zbiornik z wodą w środku mógłby w okresie zimowym ulec uszkodzeniu.
Już dziś zamów nasz zbiornik na deszczówkę o pojemności 1000 l. Aby ułatwić sobie codzienne zbieranie wody deszczowej, zainstaluj łapacz deszczówki. Znajdziesz go w naszym sklepie w dwóch konfiguracjach — z zaworem 80 ml lub 100 ml. Zapraszamy!

Spis treści